Ile kosztuje fotograf na wesele?

Ile kosztuje fotograf na wesele?

Jeśli zastanawiacie się ile kosztuje fotograf na wesele, a po usłyszeniu stawki Wasze odczucia są różne, od „dlaczego tak drogo” po „jak tanio”, postaramy się w poniższym
tekście przybliżyć nie tylko na co zwrócić uwagę wybierając fotografa na ślub, ale również na co składa się koszt całości jego pracy.

Szukam fotografa na ślub fotograf Wejherowo

Z wyborem fotografa jest jak z wyborem sukni ślubnej. Przyszła panna młoda ogląda ich wiele, przymierza, niby suknia ładna, wydawałoby się że odpowiednia, ale jednak to nie to. Nie ma efektu WOW. Nie ten styl i nie ta estetyka. Ze znalezieniem fotografa jest podobnie. Zdjęcia ze ślubu muszą być piękne i wyjątkowe, a pierwsze wrażenie podczas oglądania portfolio jest najważniejsze. Jeśli zdjęcia nas nie zachwycają – tu nie będzie zaskoczenia – szukamy dalej. Do skutku. Zanim jednak rzucicie się w wir przerzucania setek stron w internecie z ofertami fotografów, zwróćcie uwagę na kilka szczegółów, które są wskazówką czy dany fotograf zna się na swojej „robocie” oraz przede wszystkim jakie ma umiejętności. Koszt fotografii ślubnej powinien mieć przełożenie na umiejętności fotografa.

Fotorelacja z przygotowań Panny Młodej

Większość par prosi, aby fotograf pojawił się już w tym momencie i dokumentował chwile przygotowań. Przeglądając portfolio fotografa zwróćcie uwagę w jaki sposób wykonane są zdjęcia i w jakich pomieszczeniach. Ważniejsze od tego czy zdjęcie zrobiono w przedpokoju czy w salonie jest to jak fotograf poradził sobie z niedostatecznym oświetleniem pomieszczenia czy np. dziwnie wzorzystą tapetą na ścianie, która stała się tłem zdjęcia. Nikt nie wygląda dobrze na zdjęciu na którym pierwsze co rzuca się w oczy, to ściana pomalowana na fioletowo, a niedostateczne oświetlony pokój może popsuć każde zdjęcie. Dobrego fotografa poznać można po zdjęciach wykonanych na tle łagodnych i jasnych kolorów, w dobrze oświetlonym pomieszczeniu. I nie ma tu znaczenia czy fotorelacja z przygotowań miała miejsce w pałacyku czy skromnie urządzonym mieszkaniu.

Ceremonia ślubna i wesele

Największe wrażenie na zaproszonych gościach sprawiają śluby zawarte w starych, nieco klimatycznych świątyniach. Wybierając kościół w jakim ślub ma się odbyć trzeba wziąć pod uwagę jak prezentował będzie się on na zdjęciach. Potężne, wręcz monumentalne świątynie mimo, że czasami bez dostatecznego światła, będą o wiele lepiej się prezentowały na fotografiach niż kościoły nowsze, zbudowane niedawno. Dobry fotograf zrobi owszem ładne zdjęcia, ale nie będzie już efektu niekłamanego zachwytu tak jak nad zdjęciem wykonanym w klimatycznym, nawet niewielkim kościele gdzieś na wsi.

Zdjęcia z wesela fotograf Gdynia

Wróćmy jednak ponownie do tematu oświetlenia wnętrza w którym będą wykonywane zdjęcia, tym razem z zabawy weselnej. Nie ma miejsc idealnych i bardzo często zdarza się, że zlecenie na fotorelację z wesela musi być zrealizowane we wnętrzach, które nie są dobrze doświetlone. Podczas ustalania szczegółów zlecenia z fotografem pytajcie jak poradzi sobie on z tym problemem: czy dysponuje profesjonalnym oświetleniem którego może użyć, jaki ma pomysł na wykonanie zdjęć we wnętrzach nieco romantycznych, a jaki kiedy sala weselna jest nowoczesna i pełna jasnego, zimnego światła. Poproście o pokazanie zdjęć, które dokumentują jak udało się wykonać zdjęcia w różnych salach i o odmiennych natężeniu światła.

Ponadto na weselach fotograf często jest proszony o wykonanie zdjęć ustawianych, czy to z rodziną czy ze znajomymi. Fotograf, któremu zależy na estetyce i wysokiej jakości takich zdjęć, i który rozumie, że często to właśnie te ujęcia znajdą się później w ramkach w salonie albo na honorowym miejscu w rodzinnym albumie, dołoży wszelkich starań, aby wyszły one doskonale. Nie wystarczy więc po prostu wziąć aparatu i pstryknąć kilku klatek na byle jakim tle. Fotograf, w trosce o wysoką wartość estetyczną musi mieć kontrolę nad kadrem, powinien znaleźć odpowiednie otoczenie, oraz, przede wszystkim, wykorzystać sprzęt doświetleniowy, który pozwoli na to, żeby każda sfotografowana osoba wyglądała na zdjęciu jak najlepiej. My lubimy takie zdjęcia robić kiedy zapada zmrok. Jeśli jest możliwość szukamy miejsca gdzie w tle są kolorowe światła. Gości doświetlamy wyzwalając zdalnie lampy z beauty dishem lub softboxem często w połączeniu z keylight-em. Takie zdjęcia, obok zdjęć reportażowych, robią wrażenie na gościach.

Profesionalne zdjęcia grupowe na weselu

Sesja ślubna Trójmiasto

W zdjęciach plenerowych urzeka nas nie tylko otoczenie w jakim sesja została wykonana. Pozytywne emocje, które da się uwiecznić na fotografiach, dobra komunikacja pomiędzy Młodą Parą a fotografem ślubnym, atmosfera rozluźnienia, poczucie humoru w połączeniu, to wszystko widać na zdjęciach. Zdarza się, że Nowożeńcy są nieco spięci, skrępowani sytuacją, nie umieją się rozluźnić. W gestii fotografa ślubnego jest, aby atmosfera podczas zdjęć była na tyle przyjazna, aby zdjęcia wyszły piękne, naturalne i dokładnie takie, jakie życzyli sobie młodzi. Pierwsze wrażenie ma znaczenie, a sposób bycia i podejście fotografa ma ogromne znaczenie. Jeśli podczas pierwszych kontaktów z fotografem ślubnym nie czujecie pozytywnych wibracji, może warto poszukać kogoś innego?

Doświadczony fotograf z Gdańska

Nie oszukujmy się, doświadczenie ma ogromne znaczenie w pracy fotografa. Lata pracy i wykonywania zleceń w różnych warunkach daje odzwierciedlenie w wykonanych zdjęciach. Wybierając fotografa na ślub zwracajcie uwagę nie tylko na cenę, ale i na jego doświadczenie i umiejętności. Oczywiście nie można dać się zwariować i jak ze wszystkim – trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem. Doświadczony fotograf z wieloletnim doświadczeniem w branży, ale mający niewiele realizacji zdjęć ze ślubu może być gorszym wyborem niż młodszy stażem fotograf, który uczył się od najlepszych. Jeśli fotograf jest mało doświadczony, ale to jego zdjęcia was zachwyciły nie szukajcie na siłę kogoś, kto wykonuje zdjęcia dłużej.

Ile kosztuje fotograf na wesele? – pakiety ślubne


Ceny realizacji zdjęć ze ślubu mogą się między sobą różnić. Warto jednak zwrócić uwagę i dokładnie dopytać fotografa co zawarte jest w cenie. Ustalcie przede wszystkim:

- godziny pracy fotografa
- ile zdjęć otrzymacie
- czy zdjęcia zostaną poddane obróbce, jeśli tak to ile z nich
- czy w cenie jest fotoksiążka lub fotoalbum, jeśli tak, to jaka jest jej jakość (głównie chodzi o papier i na jakiej drukarce została ona wydrukowana).  Warto zadać pytanie czy Para Młoda ma wpływ na rodzaj okładki czy materiał z jakiego został wykonany album? Tutaj ceny dobrych albumów zaczynają się od 300zł a kończą nawet na kilku tysiącach złotych – każdy znajdzie coś dla siebie.

- czy wykonane zostaną na życzenie zdjęcia grupowe

- czy zdjęcia grupowe są doświetlone profesjonalnym oświetleniem (soxtboxy, beaty dishe, blendy, zewnętrzne lampy błyskowe)

- czy fotograf ma zapasowy aparat oraz profesjonalne oświetlenie

Ceny pakietów ślubnych u dobrego fotografa rozpoczynają się od kwoty 3000 zł.

Nasza oferta ślubna

Fora internetowe oczywiście huczą, że da się taniej wykonać zdjęcia ze ślubu, że inni zrobią to samo za o wiele mniej, a już szwagier/kuzyn/kolega z pracy zupełnie za darmo. Te same frazesy słyszą osoby pracujące w innych branżach, graficy, copywriterzy, mechanicy, itp. „Będzie pan miał do portfolio” czy „znam kogoś kto pasjonuje się tą dziedziną, zrobi to za o wiele mniej” Zastanówcie się czy i wy w swojej pracy zawodowej nie słyszeliście podobnych opinii i jakie były odczucia, kiedy słyszeliście te słowa wycelowane w waszą osobę. Czy prawdą jest, że zawsze trzeba kierować się wyłącznie ceną i czy efekt jaki zostaje osiągnięty kierując się tylko ceną był taki jak oczekiwaliście. Szczerze wątpię. Nikt nie chce przepłacać, ale trzeba też mieć świadomość ile kosztuje dobrze wykonana usługa. Lata pracy, zdobywania doświadczenia i inwestowania w sprzęt, efekt? Przepięknie wykonane zdjęcia, które w pełni oddają atmosferę i nastrój przygotowań, ślubu i wesela. Wycenienie swojej pracy jest sztuką trudną, ale mając świadomość ile wysiłku, czasu oraz środków zostało zainwestowanych by wypracować umiejętności nabyć sprzęt wysokiej jakości, ma się nadzieję, że to wszystko zaprocentuje. Bez pracowania za połowę stawki, bo „będzie do portfolio” ;)

2 thoughts on Ile kosztuje fotograf na wesele?

Leave a comment